Niedziela, 24 marca 2019. Imieniny Gabrieli, Marka, Seweryna

Dawna Mława na fotografiach - zobacz co miastu zabrała wojna

2013-08-08 14:32:07 (ost. akt: 2013-08-08 20:59:03)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Podziel się:

Wystawa pt. „Mława przed 1 września 1939 r. – miasto, którego nie ma” swoje oficjalne otwarcie będzie miała w sobotę 24 sierpnia przy pomniku św. Wojciecha w Mławie. Ekspozycję będzie można oglądać do 3 września.

To przedsięwzięcie ma być zrealizowane przez nieformalną grupę: „Mława – miasto zabytkowe” przy wsparciu finansowym Miejskiego Domu Kultury w Mławie w ramach programu Artystycznie Energetyczna Mława. - Na 10 planszach rozstawionych w centrum miasta zobaczymy kilkadziesiąt zdjęć przedwojennej Mławy. Chcemy zobrazować część utraconego w wojnie miasta, w tym między innymi jego architekturę, ale także pokazać wielokulturowość ówczesnej Mławy – mówi Robert Zaborowski jeden z członków nieformalnej grupy „Mława – miasto zabytkowe”.

Zniknęła ponad
połowa miasta


Nasz rozmówca podkreśla, że tytuł wystawy jest łatwiej zrozumieć, jeśli jej odbiorcy uświadomią sobie, że w wyniku działań wojennych zniszczona została ponad połowa zabudowy miejskiej Mławy. – Ale zniknęły nie tylko budynki i ulice. Przede wszystkim nie ma już ludzi: Polaków, Żydów, Rosjan oraz Niemców. Wszyscy oni tworzyli niepowtarzalną, wielokulturową atmosferę przedwojennego miasta – objaśnia Zaborowski. Na Starym Rynku znajdą się fotografie z kolekcji m.in. Wiesława Brodackiego, Jarosława Janiszewskiego, Marka Kowalczyka, Tomasza Kuckiego i Lecha Prejsa. W tej podróży do przeszłości pomogą rekonstruktorzy, którzy odtworzą ówczesny mławski targ: wcielą się w role handlujących i kupujących.

Wystawa z
,,przewodnikami”


Plansze ze zdjęciami nie będą zawierały żadnych opisowych informacji. – Natomiast każdego dnia od godz. 19 do 20 członkowie naszej grupy będą mogli oprowadzić zainteresowanych po wystawie i opowiedzieć dokładnie o tym, co przedstawiają zdjęcia – informuje Robert Zaborowski. Nieformalna grupa istnieje od początku b.r. To pasjonaci, którzy spotykają się regularnie i dyskutują m.in. o przeszłości naszego miasta. – To będzie pierwsza wystawa zorganizowana przez naszą grupę, ale zapewne nie ostatnia. Myślę, że w przyszłości na zdjęciach można pokazać zupełnie inny epizod z życia miasta, na przykład lata 60. – dodaje nasz rozmówca.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB