Poniedziałek, 25 marca 2019. Imieniny Bolka, Cezaryny, Marioli

Sprawa wójta umorzona, przedsiębiorca skazany

2013-05-25 20:19:52 (ost. akt: 2013-05-25 20:24:15)

Podziel się:

Sąd Rejonowy w Mławie umorzył postępowanie wobec wójta gminy Szydłowo Wiesława Boczkowskiego. Uznał , że „stopień społecznej szkodliwości popełnionych czynów nie był znaczny”. Ciechanowska prokuratura czeka na pisemne uzasadnienie wyroku. - Po zapoznaniu się z nim, zadecydujemy o tym czy składać apelację od tego orzeczenia sądu – informuje szef prokuratury w Ciechanowie Tomasz Bulc.

Wójt Wiesław Boczkowski podkreśla, że szanuje wyrok sądu, jednak dodaje, że liczył na uniewinnienie. - Postępowanie trwało prawie 5 lat. Odbiło się ono na moim zdrowiu. Uważam, że wyrządzono mi krzywdę. Jestem niewinny, w swoim postępowaniu kierowałem się tylko dobrem gminy – mówi Boczkowski. Prokuratura rejonowa w Ciechanowie postawiła mu zarzuty w 2009 r. Śledczy podejrzewali, że doszło do nieprawidłowości podczas realizowanych przez gminę inwestycji. Chodzi o modernizację i rozbudowę kompleksu sportowego i budowę parkingu w Szydłowie oraz utworzenie boiska w Nosarzewie Borowym. Istniało podejrzenie, iż wykonawcy robót dostali pieniądze także za prace, których w rzeczywistości nie przeprowadzili albo też wykonali je niezgodnie z wcześniejszym planem.

Wójtowi postawiono
3 zarzuty

Wiesławowi Boczkowskiemu zarzucono przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, poświadczenie nieprawdy w dokumentach oraz posługiwanie się fałszywymi dokumentami. Zarzuty postawiono jeszcze 5 innym osobom. Część z nich podejrzewano o przekroczenie swoich uprawnień, a pozostałych o poświadczenie nieprawdy. W toku postępowania wójt przedstawił m.in. kosztorysy mówiące o zwiększonym zakresie prac, który okazał się konieczny w trakcie realizacji badanej przez prokuraturę inwestycji. Jak tłumaczył Boczkowski, w przypadku rozbudowy kompleksu sportowego, okazało się, że na boisku trzeba zmodernizować nawierzchnię na większym obszarze niż to pierwotnie planowano. Podkreślał też, że „nie może być mowy o podwójnym płaceniu dla wykonawców czy też płaceniu im za prace, których w rzeczywistości nie wykonali”. Według wójta, gmina podczas realizacji inwestycji, co do których były zastrzeżenia, zyskała finansowo kilkanaście tysięcy złotych. - W zamian za dostarczenie ziemi odzyskaliśmy pieniądze za wykonanie chodnika prowadzącego od hali sportowej do boiska w Szydłowie – precyzuje wójt. I podkreśla, że przeprowadzone inwestycje będą służyć mieszkańcom gminy. - Obydwa obiekty są w idealnym stanie – dodaje.

Sąd skazał
przedsiębiorcę

Gdyby sprawa zakończyła się wyrokiem skazującym dla Boczkowskiego, straciłby on mandat wójta. Sąd jednak, wobec wójta i innych osób umorzył sprawę 18 lutego b.r. - Zdaniem sądu, stopień społecznej szkodliwości popełnionych czynów nie był znaczny na tyle, żeby kwalifikował się do wymierzenia kary – objaśnia prokurator rejonowy w Ciechanowie Tomasz Bulc. Dla jednej osoby jednak sprawa zakończyła się wyrokiem skazującym. - To przedsiębiorca, któremu zarzucono posłużenie się podrobioną dokumentacją. Skazano go na karę grzywny w wysokości 2000 zł – informuje prokurator.
Wyrok sądu nie jest prawomocny. - Czekamy obecnie na uzasadnienie wyroku na piśmie. Po zapoznaniu się z nią, rozważymy czy składać apelację w tej sprawie – mówi Bulc.

Bartos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB