Poniedziałek, 25 marca 2019. Imieniny Bolka, Cezaryny, Marioli

Strzegowo. 90 lat OSP w Niedzborzu i Powiatowy Dzień Strażaka

2013-05-22 15:32:25 (ost. akt: 2013-05-22 15:31:27)

Autor zdjęcia: Robert Bartosewicz

Podziel się:

Powiatowe obchody Dnia Strażaka w Niedzborzu (gm. Strzegowo) w sobotę 18 maja były połączone ze świętem z okazji 90-lecia tutejszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Dla zasłużonych były medale, odznaczenia oraz awanse.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 13 mszą św. w kościele pw. św. Mikołaja. Po liturgii oddziały OSP wraz z mieszkańcami przemaszerowały na boisko Zespołu Szkół w Niedzborzu.

Tam głos zabrał prezes Powiatowego Zarządu Ochotniczych Straży Pożarnych starosta Włodzimierz Wojnarowski. - Ludzie od wieków, podobnie jak my dziś w kościele, łączyli się we wspólnej modlitwie, prosząc Boga o oddalenie niebezpieczeństwa. Bo jak powiedział Arystoteles „nieszczęście ludzi brata”. Dlatego też najpierw polegające na sąsiedzkiej pomocy, a potem coraz bardziej zorganizowane, powstało ochotnicze pożarnictwo – mówił Wojnarowski. Objaśniał, że podobny proces, 90 lat temu, miał miejsce także wśród mieszkańców Niedzborza, którzy w trosce o bezpieczeństwo swoich rodzin, domów i gospodarstw zorganizowali jednostkę straży. - Jak powiedział Henry Ford, „połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, a wspólna praca to sukces”. Słowa te są doskonałym mottem historii polskiego pożarnictwa oraz historii tej jednostki – kontynuował starosta.

Wyróżniającym się strażakom wręczono medale i odznaczenia. Były też awanse na wyższe stopnie. Tego dnia również uroczyście przekazano jednostce w Niedzborzu kluczyki do dwóch wozów strażackich: fiata i renault. Pojazdy zakupiono dzięki finansowemu wsparciu: Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, starostwa powiatowego oraz gmin naszego powiatu.

Ochotnicza Straż Pożarna w Niedzborzu rozpoczęła swoją działalność po I wojnie światowej, w 1922 r. z inicjatywy ks. Henryka Lipki. Od wielu lat strażacy, poza niesieniem pomocy podczas pożarów, są także współorganizatorami wielu imprez lokalnych, takich jak majówki i dożynki. Obecnie w jednostce jest 38 druhów. OSP dysponuje 3 samochodami bojowymi oraz remizą. Prezesem jednostki jest Roman Wojciechowski, a naczelnikiem Grzegorz Gralewicz.
Bartos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB