środa, 17 lipca 2019. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Niemal 60 tysięcy złotych długu - w spadku po dziadku

2013-04-14 20:28:55 (ost. akt: 2013-04-15 20:29:32)

Autor zdjęcia: Iwona Łazowa

Podziel się:

edynym majątkiem 5 – letniego Bartka i 3,5 – letniego Kuby są zabawki. Obaj nie umieją czytać, pisać i liczyć. Jednak liczyć umie instytucja finansowa z Trójmiasta, która wzywa dzieci do spłaty niemal 60 tysięcy złotych. Długi odziedziczyły po dziadku. Po tym, jak spadku zrzekł się ojciec dzieci i najbliższa rodzina.

Do naszej redakcji zwróciła się matka chłopców Katarzyna Góraj z Głużku w gminie Wiśniewo. Kobieta poprzez publikację chce ukazać trudną sytuację swoich małych dzieci. Matka jest przerażona tym, że maluchy na starcie swojego życia mają już długi.

Bliższa rodzina,
zrzekła się spadku

O tym, że 5 – letni Bartek i 3,5 – letni Kuba są winni instytucji finansowej pieniądze, ich matka dowiedziała się w kwietniu 2012 roku z wezwań do zapłaty. Wystawiła je kancelaria prawna z Gdańska w imieniu kasy kredytowej. Chodzi w sumie o prawie 60 tysięcy złotych zadłużenia. Jak się okazało kasa udzieliła pożyczki dziadkowi dzieci (ze strony ojca). Mężczyzna zmarł w 2010 roku. Majątek zmarłego, składający się z samych długów, przeszedł na wnuki – synów pani Katarzyny. W jaki sposób? Bliższa rodzina, wraz z ojcem chłopców, zrzekła się spadku. Minął też już 6 - miesięczny termin w którym rodzice w imieniu dzieci mogli zrzec się „spadku”.

Nie mają
z czego spłacać

Od jakiegoś czasu pani Katarzyna wychowuje synów sama. - Ojciec dzieci wyprowadził się od nas i nie interesuje się rodziną - twierdzi kobieta. Mają skromne dochody. Pani Katarzyna ze względu na dzieci nie może podjąć pracy. - Nie mam z kim ich zostawić – mówi. - Nie stać nas na spłatę zobowiązań, zaciągniętych przez niedoszłego teścia. Najgorsze jest to, że my tych pieniędzy na oczy nie widzieliśmy. Nie korzystałam z nich ani ja, ani moje dzieci – mówi kobieta. Zapytaliśmy też o sprawę ojca dzieci. Nie chciał się wypowiadać. Z rozmowy z nim wynika, że wierzy w możliwość korzystnego dla dzieci uregulowania sytuacji i będzie o to zabiegał.

Zdaniem prawnika dzieci
nie będą spłacać długów

Instytucja udzielająca kredytów nalega na spłatę zobowiązań. Czy ma do tego prawo zapytaliśmy prawnika. Okazuje się, że w takim jak ten przypadku, dzieci nie będą spłacać długów. - Jeśli rodzice w ustawowym terminie 6 miesięcy nie złożą odpowiedniego oświadczenia, (o przyjęciu lub odrzuceniu spadku) wówczas małoletnie dzieci w przypadku gdy spadkodawca pozostawił niezapłacone długi, odpowiadają w ograniczonym zakresie. W sytuacji gdy spadkobierca nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, należy uznać, że przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza. A w tym przypadku ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku. W omawianym przypadku oznacza to że gdy dziadek chłopców nie pozostawił żadnych aktywów spadku, spadkobiercy nie będą spłacać jego długów – uważa Beata Łukowska, prawnik z „Euroinicjatywa”, Punktu Porad Prawnych i Obywatelskich w Mławie.

iwo

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Iwona Nowak #2388691 | 176.103.*.* 2 gru 2017 09:29

    też bym chciała wiedzieć skąd jest Pani Beata. prawnik tzn / radca prawny, adwokat ? z jakiej kancelarii ? bardzo enigmatyczna osoba, nie widnieje w żadnym z rejestrów radców , adwokatów, nie ma strony www. Mam bardzo złe doświadczenia związane z osobą Pani Beaty Łukowskiej i prowadzoną przez nią Kancelarią Doradztwa Gospodarczego Przeczytaj cały tekst: Niemal 60 tysięcy złotych długu - w spadku po dziadku - Mława http://kuriermlawski.pl/150712,Niemal-60 -tysiecy-zlotych-dlugu-w-spadku-po-dziad ku.html#ixzz505esvosv

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. mak #1055627 | 83.13.*.* 15 kwi 2013 10:06

    Co to za prawnik bo nie znam z jakiej kancelari

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)