Wdowie lub wdowcowi przysługuje prawo do tzw. renty wdowiej wyłącznie po ostatnim małżonku. Warto podkreślić, że prawo do wypłaty świadczeń w przypadku zbiegu z rentą rodzinną wygasa z dniem poprzedzającym zawarcie nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną. Do tej pory do ZUS wpłynęło ponad 662,6 tys. wniosków.
- Do Oddziału ZUS w Płocku do tej pory wpłynęło ponad 15,5 tys. wniosków.
- Do Oddziału ZUS w Radomiu do tej pory wpłynęło ponad 12,5 tys. wniosków.
- Do Oddziału ZUS w Siedlcach do tej pory wpłynęło ponad 8,3 tys. wniosków.
- Do trzech Oddziałów ZUS w Warszawie do tej pory wpłynęło ponad 38,9 tys. wniosków.
- do dnia śmierci małżonka pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej,
- nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna),
- nie pozostawać obecnie w związku małżeńskim.
Maksymalna wysokość świadczeń
Wysokość sumy świadczeń ustalonych w zbiegu nie może przekraczać trzykrotności kwoty najniższej emerytury, tj. obecnie 3 x 1878,91 zł, czyli łącznie 5636,73 zł brutto. W przypadku, gdy suma świadczeń w zbiegu przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia. Obecnie wdowy i wdowcy mogą pobierać jedno świadczenie – wyższe lub wybrane spośród dwóch dostępnych opcji: rentę rodzinna lub własne świadczenie, takie jak np. emerytura, renta z tytułu niezdolności do pracy czy emerytura rolnicza. W przyszłym roku będą mieli możliwość wyboru: otrzymywać pełną rentę rodzinną oraz 15 proc. własnego świadczenia lub odwrotnie. Warto zaznaczyć, że od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie zostanie zwiększone z 15 do 25 proc.
Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, przy czym prawo do tego świadczenia zostanie przyznane od miesiąca, w którym złożony został wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r. W przypadku wniosków złożonych do końca lipca 2025 r., prawo do renty wdowiej będzie przysługiwało od 1 lipca 2025 r. Wnioski można składać do ZUS w formie elektronicznej – przez Platformę Usług Elektronicznych eZUS lub w tradycyjnej, papierowej formie na Salach Obsługi Klientów. Wniosek można również wysłać pocztą.
Od stycznia ZUS udostępnił na swojej stronie internetowej zus.pl ankietę, która pomoże jasno określić, czy dana osoba uzyska prawo do tzw. renty wdowiej. Wystarczy odpowiedzieć na siedem pytań, między innymi o płeć, datę urodzenia, datę śmierci żony/męża, tzw. wspólność małżeńską czy wysokość pobieranych świadczeń.
Zakład od dłuższego czasu oferuje swoim klientom możliwość umawiania wizyt na konkretny dzień i godzinę. To znaczące udogodnienie, które pozwala zaoszczędzić czas osobom, które chcą załatwić swoje sprawy osobiście w ZUS-ie. Umawiając wizytę, można wybrać dogodny termin, a wówczas taki klient zostanie obsłużony bez konieczności czekania w kolejce. Warto skorzystać z tej opcji. Zarezerwować wizytę w Zakładzie można elektronicznie, za pośrednictwem PUE/eZUS lub aplikacji mobilnej mZUS. Seniorzy, którzy nie zdecydowali się jeszcze na założenie konta na platformie e-ZUS, mogą umówić wizytę telefonicznie.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez