Drogi Czytelniku,

Cieszymy się, że odwiedzasz nasze serwisy internetowe. Nasz zespół redakcyjny cały czas pracuje nad tym, żeby móc dostarczać Ci jeszcze lepsze materiały dziennikarskie i oferować jeszcze lepsze usługi. Abyśmy mogli nadal to robić, potrzebujemy Twojej zgody. Dzięki niej będziemy mogli dostosowywać nasze strony pod Twoje preferencje i potrzeby oraz emitować Ci reklamy dopasowane do Twoich zainteresowań i zachowań w Internecie. Twoja prywatność i bezpieczeństwo Twoich danych są dla nas niezwykle istotne – nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Pamiętaj, że Twoje dane są u nas bezpieczne, a udzieloną zgodę możesz wycofać w każdej chwili zgodnie z naszą Polityką Prywatności.

W JAKIM CELU PRZETWARZAMY TWOJE DANE?

Twoje dane (w tym pliki cookies) wykorzystujemy w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym do badania Twoich zainteresowań i dopasowania do nich reklam na innych stronach www.

KTO JEST ADMINISTRATOREM DANYCH?

Administratorem danych osobowych są Mazowieckie Media Sp. z o. o.

JAKIE MASZ PRAWA?

Możesz w każdej chwili:

Więcej informacji nt. Twoich danych i naszej troski o nie znajdziesz w Polityce Bezpieczeństwa.

Nie pokazuj więcej tej informacji

Poniedziałek, 21 kwietnia 2025. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Szkoły jak ogrody!

2025-02-17 12:00:00 (ost. akt: 2025-02-16 22:58:27)

Autor zdjęcia: UM Mława

Podziel się:

Wyłoniony został wykonawca do opracowania koncepcji zielono-niebieskiej infrastruktury na terenach placówek oświatowych w Mławie, z którym wkrótce podpisana zostanie umowa. Wartość całego projektu to 29 665 440,04 zł.

Koncepcja opracowywana będzie w taki sposób, aby tereny placówek były nie tylko piękne, ale przede wszystkim spełniały takie zadania jak: gromadzenie i wykorzystywanie wód opadowych, poprawę mikroklimatu oraz posiadały standard estetyczny i użytkowy charakteryzujący się trwałością i możliwością łatwego utrzymania wszystkich elementów zagospodarowania. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom przestrzenie szkolne staną się bardziej zielone, przyjazne dla uczniów i ekologiczne.

Projekt obejmuje zagospodarowanie terenów przy placówkach:
Zespół Placówek Oświatowych nr 1, ul. Warszawska 52,
Zespół Placówek Oświatowych nr 2, ul. Graniczna 39,
Zespół Placówek Oświatowych nr 3, ul. Ordona 14 oraz ul. Hoża 6,
Szkoła Podstawowa nr 6, ul. Żołnierzy 80 Pułku Piechoty 5,
Szkoła Podstawowa nr 3, ul. Henryka Pogorzelskiego 4.

W ramach projektu przy szkołach powstaną m.in. ogrody deszczowe zarówno w gruncie, jak i w donicach, które będą gromadziły wodę opadową oraz poprawiały lokalny mikroklimat. Nasadzone zostaną rośliny hydrofitowe, które nie tylko oczyszczają wodę, ale również znoszą okresy suszy i zalewania. Powstanie niecka infiltracyjna otoczona rabatą przechodzącą w pas roślin retencyjnych, co przyczyni się do naturalnego zatrzymywania i filtrowania wód opadowych. Dodatkowo teren zostanie wzbogacony o drzewa i krzewy odporne na trudne warunki atmosferyczne, które poprawią jakość powietrza i stworzą przyjazne środowisko dla uczniów. Elementami uzupełniającymi będą drewniane ławki, które umożliwią odpoczynek w otoczeniu zieleni.

Nowe przestrzenie będą łączyć funkcjonalność z estetyką – staną się miejscem odpoczynku i edukacji ekologicznej, a jednocześnie będą pełnić kluczową rolę w gospodarowaniu wodami opadowymi. Koncepcja zagospodarowania terenów zielonych ma być gotowa pod koniec kwietnia.

Projekt ten ma na celu poprawę retencji wody opadowej oraz stworzenie estetycznych i funkcjonalnych przestrzeni przyjaznych zarówno dla uczniów, jak i środowiska. W obliczu coraz częstszych ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak długotrwałe susze i intensywne opady deszczu, odpowiednie zagospodarowanie terenów zielonych staje się kluczowe dla zrównoważonego rozwoju miasta. Inwestowanie w rozwiązania retencyjne nie tylko poprawia bilans wodny, ale także zwiększa odporność miejskich ekosystemów na zmiany klimatu.

Zadanie realizowane jest w ramach projektu pn. „Zintegrowane przedsięwzięcia infrastrukturalne dostosowujące teren Miasta Mława do zmian warunków pogodowych poprzez poprawę retencji i zarządzanie wodami opadowymi” realizowanego na podstawie umowy nr FEPW.02.02-IW.01-0017/23 z dnia 23.05.2024 r. w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027, Priorytet FEPW.02 Energia i klimat, Działanie 2.2. Adaptacja do zmian klimatu.
Wartość projektu: 29 665 440,04 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 25 215 623,37 zł

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB