Drogi Czytelniku,

Cieszymy się, że odwiedzasz nasze serwisy internetowe. Nasz zespół redakcyjny cały czas pracuje nad tym, żeby móc dostarczać Ci jeszcze lepsze materiały dziennikarskie i oferować jeszcze lepsze usługi. Abyśmy mogli nadal to robić, potrzebujemy Twojej zgody. Dzięki niej będziemy mogli dostosowywać nasze strony pod Twoje preferencje i potrzeby oraz emitować Ci reklamy dopasowane do Twoich zainteresowań i zachowań w Internecie. Twoja prywatność i bezpieczeństwo Twoich danych są dla nas niezwykle istotne – nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Pamiętaj, że Twoje dane są u nas bezpieczne, a udzieloną zgodę możesz wycofać w każdej chwili zgodnie z naszą Polityką Prywatności.

W JAKIM CELU PRZETWARZAMY TWOJE DANE?

Twoje dane (w tym pliki cookies) wykorzystujemy w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym do badania Twoich zainteresowań i dopasowania do nich reklam na innych stronach www.

KTO JEST ADMINISTRATOREM DANYCH?

Administratorem danych osobowych są Mazowieckie Media Sp. z o. o.

JAKIE MASZ PRAWA?

Możesz w każdej chwili:

Więcej informacji nt. Twoich danych i naszej troski o nie znajdziesz w Polityce Bezpieczeństwa.

Nie pokazuj więcej tej informacji

Poniedziałek, 28 kwietnia 2025. Imieniny Bogny, Walerii, Witalisa

Dotyk przodków – opowieść o tożsamości. Wystawa czasowa w muzeum

2025-02-08 12:00:00 (ost. akt: 2025-02-07 23:09:49)

Autor zdjęcia: Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie

Podziel się:

Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie zaprasza na otwarcie wystawy „Dotyk przodków” w niedzielę 9 lutego 2025 r. o godz. 11:00.

Wydarzenie to stanowi unikalną podróż w głąb historii i kultury Ukrainy, ukazując bogactwo tradycji ludowych, stroju i sztuki rzemieślniczej. Ekspozycja prezentuje imponującą kolekcję zgromadzoną przez Gannę Yarovenko – reżyserkę filmową i pasjonatkę etnografii. Artystka dedykuje wystawę pamięci swojej prababci, Eleonory Anczewskiej, polskiej szlachcianki, która poślubiła zamożnego ukraińskiego gospodarza Oleksa Gulenko. Para wychowała pięcioro dzieci. Na wystawie znajdzie się ich portret oraz haftowane koszule ich syna Mykoły, a także koszula kolejnej prababki – Oleksandry Szepil.

Wśród eksponatów zobaczymy również bogaty zbiór zabytkowego rękodzieła, które Ganna Yarovenko gromadziła przez ostatnie trzy dekady. Kolekcja obejmuje haftowane ręczniki, ozdoby, tradycyjne stroje kobiece i męskie z różnych regionów Ukrainy, a także unikatowe przykłady rzemiosła użytkowego, takie jak meble, dywany i ceramika. Po rosyjskiej inwazji artystka zaczęła stopniowo sprowadzać do Polski tkaniny i biżuterię, chroniąc je przed zniszczeniem. Od dwóch lat mieszka tu wraz z dziećmi.

W ramach wydarzenia odbędzie się również wykład Piotra Kaszubowskiego, historyka i etnografa z Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, pt. „Zapusty na Północnym Mazowszu – tradycje i współczesność”.

Wystawie towarzyszyć będzie muzyka – autentyczne wykonania ukraińskich pieśni ludowych i tradycyjne nagrania instrumentalne.
https://m.wm.pl/2025/02/orig/plakat-do-mediow-1253838.jpg
EL / MZZ

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB