Piątek, 4 października 2024. Imieniny Edwina, Rosławy, Rozalii

W sklepach jest coraz drożej. W czołówce znalazły się owoce i warzywa

2024-10-04 09:00:00 (ost. akt: 2024-10-03 09:52:55)

Autor zdjęcia: Pixabay

Podziel się:

Ceny w sklepach z miesiąca na miesiąc są coraz wyższe. Widać to po rynkowych odczytach. Największe wzrosty zanotowały napoje bezalkoholowe oraz słodycze i desery.

Ale widać też mocne przetasowanie wśród najbardziej drożejących kategorii. Szczególnie może niepokoić to, że w sezonie letnim w czołówce znalazły się owoce i warzywa, co w dużej mierze wpłynęło na ogólny wynik. Eksperci tłumaczą, że winna temu była głównie panująca susza. W top 5 znalazła się też chemia gospodarcza. Do tego analiza ponad 86 tys. cen detalicznych wykazała, że wzrost cen nie ominął zaledwie jednej spośród 17 obserwowanych kategorii.

Jak czytamy w najnowszym raporcie „Indeks cen w sklepach detalicznych”, w sierpniu br. codzienne zakupy zdrożały rok do roku o 4,3%. To większy wzrost rdr. niż zanotowany w lipcu – o prawie 4%, w czerwcu – o przeszło 3%, a także w maju – o blisko 3%.

Po raz drugi z rzędu najbardziej podrożały napoje bezalkoholowe – w sierpniu o ponad 10% rdr. Lipcowa podwyżka była jednak większa, bo wyniosła blisko 16% rdr.
Z trzeciego miejsca w lipcu na drugie w sierpniu awansowały słodycze i desery, chociaż zdrożały tak samo mocno jak poprzednio, czyli o ponad 9% rdr.

Widać też wyraźne przetasowania w top 5. Na trzecim miejscu pojawiły się owoce, które poprzednio nie należały do liderów podwyżek cen, a w sierpniu zdrożały rdr. o ponad 9%. Wśród liderów podwyżek pojawiły się też warzywa, które w lipcu i w czerwcu taniały. Ostatnio podrożały rdr. o ponad 6%.

Nie jest zaskoczeniem, że chemia gospodarcza zamyka pierwszą piątkę ze wzrostem o ponad 5% rdr. W lipcu była czwarta w rankingu z większą podwyżką, bo o blisko 9% rdr.

Dalej w rankingu widać ryby, mięso i nabiał ze wzrostami o ponad 4% rdr. Wędliny podrożały rdr. o blisko 4%, używki (tj. herbata, kawa, piwo i wódka) o prawie 3%, artykuły dla dzieci o ponad 2%, a środki higieny osobistej o niecałe 2% rdr. Z kolei o 1,5% rdr. skoczyły ceny karmy dla zwierząt, która jeszcze w lipcu była na minusie.

Źródło: MondayNews

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB