Sobota, 21 września 2024. Imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Kontrola spełniania obowiązku nauki w roku szkolnym 2024/2025

2024-09-21 08:00:00 (ost. akt: 2024-09-19 23:21:45)

Autor zdjęcia: Freepik

Podziel się:

Burmistrz Miasta Mława zwraca się z prośbą do rodziców/opiekunów prawnych, których dzieci uczęszczają do szkół ponadpodstawowych znajdujących się poza Miastem Mława lub realizują obowiązek nauki w inny sposób, urodzonych w 2007, 2008, 2009 oraz 2010 roku zamieszkałych na terenie gminy Mława o przedłożenie w terminie do dnia 30 września 2024 roku pisemnej informacji o formie spełniania obowiązku nauki przez syna/córkę. Informację należy przedstawić w formie zaświadczenia ze szkoły lub oświadczenia rodziców/prawnych opiekunów.

Zaświadczenie lub oświadczenie o miejscu spełniania obowiązku nauki należy złożyć w Kancelarii Urzędu Miasta Mława z siedzibą przy ul. Stary Rynek 19, 06-500 Mława, lub wysłać skan dokumentu opatrzony podpisem drogą elektroniczną na adres: info@mlawa.pl

Prawo oświatowe daje dyrektorom publicznych szkół podstawowych podstawę do kontroli spełniania obowiązku szkolnego przez dzieci zamieszkałe w obwodach tych szkół, a gmina kontroluje spełnianie obowiązku nauki przez młodzież zamieszkałą na terenie tej gminy.
Zadania związane z kontrolą obowiązku nauki dotyczą również przebywających w Polsce dzieci z Ukrainy.

Ważne informacje:

1. Nauka jest obowiązkowa do ukończenia 18 roku życia
2. Obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat, oraz trwa do ukończenia szkoły podstawowej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18 roku życia.
3. Po ukończeniu szkoły podstawowej obowiązek nauki spełnia się przez:
1) uczęszczanie do publicznej lub niepublicznej szkoły ponadpodstawowej;
2) realizowanie, zgodnie z odrębnymi przepisami, przygotowania zawodowego u pracodawcy.
4. Obowiązek, szkolny i obowiązek nauki mogą być także spełniane przez uczęszczanie do przedszkola lub szkoły:
1) za granicą, w tym na podstawie umów międzynarodowych lub porozumień o współpracy bezpośredniej zawieranych przez szkoły, jednostki samorządu terytorialnego i organy administracji rządowej lub w ramach programów edukacyjnych Unii Europejskiej;
2) przy przedstawicielstwie dyplomatycznym innego państwa w Polsce
5. Obowiązek szkolny i obowiązek nauki mogą być spełnione również przez uczęszczanie odpowiednio do szkoły lub zespołu szkół, w Polsce oraz przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych
Rzeczpospolitej Polskiej, które:
- prowadzą kształcenie dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego,
– umożliwiają uczniom, uczęszczającym do szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw uzupełniania w zakresie szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego, zgodnie z ramami programowymi kształcenia uzupełniającego i planami nauczania dla szkół polskich.
6. Uczeń, który ukończył szkołę ponadpodstawową przed ukończeniem 18 roku życia, może również spełniać obowiązek nauki przez uczęszczanie do szkoły wyższej lub na kwalifikacyjne kursy zawodowe.
7. Niespełnianie obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki podlega egzekucji w trybie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Oznacza to, że na rodzica/opiekuna prawnego dziecka może być nałożona grzywna w celu przymuszenia do spełnienia ciążącego na nim obowiązku nauki u dziecka.

Rodzice dziecka podlegającego obowiązkowi nauki, na żądanie wójta gminy (burmistrza, prezydenta miasta), na terenie której dziecko mieszka, są obowiązani informować go o formie spełniania obowiązku nauki przez dziecko i zmianach w tym zakresie.
Wobec powyższego, w przypadku zmiany miejsca realizacji obowiązku nauki w trakcie roku szkolnego lub w kolejnych latach nauki do ukończenia 18 roku życia, należy również zgodnie z ustawowym zapisem poinformować Burmistrza Miasta Mława.

Na podstawie ustawy Prawo oświatowe rodzice dziecka podlegającego obowiązkowi szkolnemu są obowiązani do:

1. dopełnienia czynności związanych ze zgłoszeniem dziecka do szkoły;
2. do zapewnienia jego regularnego uczęszczania na zajęcia szkolne;
3. zapewnienia dziecku warunków umożliwiających przygotowanie się do zajęć;
4. informowania, w terminie do dnia 30 września każdego roku, dyrektora szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, o realizacji obowiązku szkolnego spełnianego w sposób określony w art. 36 ust. 10 lub 11.

Podstawa prawna: art. 8 ust. 5, art. 35, art. 36 ust. 9, 10, 11, 12, art. 40, art. 41, art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2024 r. poz. 737 z późn. zm.)

Dzieci i uczniowie, obywatele Ukrainy,

Od dnia 1 września 2024 r. dzieci pochodzenia ukraińskiego zostały objęte obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki (szkoły ponadpodstawowe) w polskim systemie oświaty - analogicznie jak uczniowie polscy.
Naukę online będą mogli realizować wyłącznie uczniowie, którzy w roku szkolnym 2024/2025 pobierają naukę w ostatniej klasie programowo najwyższej w szkole funkcjonującej w ukraińskim systemie oświaty z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, której ukończenie umożliwia przystąpienie do ukraińskiego egzaminu maturalnego, i zamierzają przystąpić do ukraińskiego egzaminu maturalnego w 2025 r., jedynie ww. uczniowie nie podlegają obowiązkowi nauki, o którym mowa w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.

Rodzic lub osoba sprawująca opiekę nad takim uczniem składa do gminy właściwej ze względu na miejsce pobytu ucznia oświadczenie o pobieraniu przez ucznia nauki w ukraińskim systemie oświaty oraz zamiarze przystąpienia do ukraińskiego egzaminu maturalnego w 2025 r.

Oświadczenie, rodziców/prawnych opiekunów oraz klauzula RODO dla uczniów pochodzenia ukraińskiego znajduje się poniżej, w załącznikach.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 21 marca 2022 r., w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy.

Kara grzywny w związku z niespełnianiem obowiązku szkolnego/nauki

Środkiem przymuszającym do wyegzekwowania obowiązku szkolnego i obowiązku nauki jest grzywna w celu przymuszenia. Zgodnie z ustawą z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji(Dz. U. z 2023 r. poz. 2505 z późn. zm.) nieuczęszczanie dziecka do szkoły skutkować będzie nałożeniem grzywny na jego przedstawicieli ustawowych. Tym samym egzekwowany będzie rodzicielski obowiązek zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB