Drogi Czytelniku,

Cieszymy się, że odwiedzasz nasze serwisy internetowe. Nasz zespół redakcyjny cały czas pracuje nad tym, żeby móc dostarczać Ci jeszcze lepsze materiały dziennikarskie i oferować jeszcze lepsze usługi. Abyśmy mogli nadal to robić, potrzebujemy Twojej zgody. Dzięki niej będziemy mogli dostosowywać nasze strony pod Twoje preferencje i potrzeby oraz emitować Ci reklamy dopasowane do Twoich zainteresowań i zachowań w Internecie. Twoja prywatność i bezpieczeństwo Twoich danych są dla nas niezwykle istotne – nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Pamiętaj, że Twoje dane są u nas bezpieczne, a udzieloną zgodę możesz wycofać w każdej chwili zgodnie z naszą Polityką Prywatności.

W JAKIM CELU PRZETWARZAMY TWOJE DANE?

Twoje dane (w tym pliki cookies) wykorzystujemy w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym do badania Twoich zainteresowań i dopasowania do nich reklam na innych stronach www.

KTO JEST ADMINISTRATOREM DANYCH?

Administratorem danych osobowych są Mazowieckie Media Sp. z o. o.

JAKIE MASZ PRAWA?

Możesz w każdej chwili:

Więcej informacji nt. Twoich danych i naszej troski o nie znajdziesz w Polityce Bezpieczeństwa.

Nie pokazuj więcej tej informacji

Piątek, 4 kwietnia 2025. Imieniny Benedykta, Izodory, Wacławy

Do sanatorium na fajfy czy po zdrowie?

2024-08-04 14:20:39 (ost. akt: 2024-08-04 00:23:45)
Sanatorium w Nałęczowie.

Sanatorium w Nałęczowie.

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Podziel się:

Niektórzy byli już kilka razy, a niektórzy w ogóle, bo wydaje im się, że sanatoria są dla chorych, a oni jeszcze jakoś sobie radzą. Nic bardziej mylnego – to właśnie tam pomogą nam ulżyć w chorobie czy stanąć na nogi po przebytym zabiegu.

O sanatoriach krążą legendy. Niby trzeba mieć zdrowie, żeby jechać do uzdrowiska, bo tam tylko fajfy (od angielskiego five o’clock), czyli popołudniowe potańcówki. Ale przecież już ponad 60 lat temu Danuta Rinn w duecie z Bogdanem Czyżewskim śpiewali, że „na deptaku w Ciechocinku od lat, płynie życie, moda, ludzie i czas, wreszcie byłoby pomyśleć o tym, by podleczyć tu i świat” i „Bo kto śmieje się, nie grzeszy. Jest zdrowszy i lepszy”.
Te słowa ciągle wielu kojarzą się z uzdrowiskiem. Niemniej też podejmowane próby reformy naszego leczenia uzdrowiskowego w kierunku szerszej rehabilitacji, bo dziś zdaniem wielu przybiera ono formę tanich wczasów w znanych kurortach, niewiele dały.

Najpierw skierowanie
Jednak czy na fajfy, czy po zdrowie, albo może po jedno i drugie, to niezależnie od motywacji, żeby pojechać do sanatorium, trzeba mieć skierowanie.
Rolnik podlegający ubezpieczeniu społecznemu w KRUS ma możliwość uczestnictwa w bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w Centrum Rehabilitacji Rolników. By skorzystać z tej możliwości, musi spełnić opisane poniżej wymagania, które warunkują rozpatrzenie wniosku o skierowanie na turnus rehabilitacyjny.

WYMAGANIA PODSTAWOWE:
1. Osoby, które chcą skorzystać z rehabilitacji leczniczej organizowanej przez KRUS muszą spełniać jeden z trzech podstawowych warunków:
— podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy w pełnym zakresie
lub
— podleganie ubezpieczeniu powypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu na wniosek w pełnym zakresie, nieprzerwanie przez okres co najmniej 18 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o rehabilitację leczniczą
lub
- posiadanie ustalonego prawa do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości samodzielnej egzystencji.
2. Prawo do skorzystania z finansowanego przez KRUS wyjazdu do sanatorium mają osoby, które są zagrożone utratą całkowitej zdolności do pracy w gospodarstwie lub są uznane okresowo za całkowicie niezdolne do pracy, przy czym odbyta rehabilitacja mogłaby przyczynić się do odzyskania zdolności do pracy.

POZOSTAŁE WYMAGANIA:
3. Wniosek o skierowanie na rehabilitację leczniczą powinien zostać wystawiony przez lekarza pacjenta, który prowadzi jego leczenie oraz gdy istnieją wskazania do przeprowadzenia tej formy leczenia. Do wniosku lekarza dołączane są niezbędne badania zlecone pacjentowi.
4. Prawidłowo wypełniony wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami musi zostać złożony we właściwym, ze względu na miejsce zamieszkania rolnika, oddziale regionalnym lub placówce terenowej KRUS.
Po dopełnieniu wszystkich formalności przez rolnika, wnioski o rehabilitację uzdrowiskową podlegają weryfikacji pod względem merytorycznym i formalnym przez lekarza inspektora orzecznictwa lekarskiego KRUS. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia, przyszły kuracjusz otrzymuje propozycję wyjazdu. Po wyrażeniu zgody na zaproponowany termin oraz miejsce odbycia turnusu rehabilitacyjnego, rolnik otrzymuje skierowanie do sanatorium.

WAŻNE:
- rolnik nie ponosi żadnych kosztów w związku z pobytem na turnusie rehabilitacyjnym (w tym również kosztu transportu do ośrodka rehabilitacyjnego odpowiadającemu najtańszemu środkowi komunikacji publicznej),
- pobyt w sanatorium nie ogranicza prawa do pobierania świadczeń pieniężnych z tytułu ubezpieczenia społecznego rolników, z wyłączeniem prawa do zasiłku chorobowego za okres pobytu w ośrodku rehabilitacyjnym,
- pierwszeństwo w otrzymaniu skierowania na leczenie rehabilitacyjne mają osoby, które doznały wypadku przy pracy rolniczej,
- w okresie wakacyjnym KRUS organizuje również turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników, które spełniają określone wymagania,
- pobyt w sanatorium finansowany przez KRUS nie wyklucza możliwości skorzystania przez rolnika z leczenia uzdrowiskowego w ramach NFZ.

Lista uzdrowisk jest długa
W Polsce jest kilkadziesiąt miejscowości uzdrowiskowych.
Oto lista uzdrowisk:
– uzdrowiska nizinne: Augustów, Krasnobród, Busko Zdrój, Nałęczów, Ciechocinek, Połczyn Zdrój, Goczałkowice Zdrój, Gołdap, Solec Zdrój, Uniejów, Horyniec Zdrój, Supraśl, Inowrocław, Konstancin, Wieniec Zdrój;
– uzdrowiska nadmorskie: Kamień Pomorski, Świnoujście, Kołobrzeg, Ustka, Sopot, Dąbki
– uzdrowiska podgórskie: Piwniczna Zdrój, Polanica Zdrój, Długopole-Zdrój, Polańczyk, Duszniki Zdrój, Rymanów Zdrój, Iwonicz Zdrój, Szczawno Zdrój, Kudowa Zdrój, Ustroń, Muszyna, Wapienne, Kraków Swoszowice;
– uzdrowiska górskie: Szczawnica, Krynica Zdrój, Świeradów Zdrój, Lądek Zdrój, Wysowa Zdrój, Rabka Zdrój, Żegiestów Zdrój, Jelenia Góra.

WAŻNE! Korzystanie z rehabilitacji leczniczej i turnusu regeneracyjnego za pośrednictwem KRUS nie pozbawia rolników prawa do leczenia uzdrowiskowego, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Źródło: KRUS, am, opr. bar

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB