Drogi Czytelniku,

Cieszymy się, że odwiedzasz nasze serwisy internetowe. Nasz zespół redakcyjny cały czas pracuje nad tym, żeby móc dostarczać Ci jeszcze lepsze materiały dziennikarskie i oferować jeszcze lepsze usługi. Abyśmy mogli nadal to robić, potrzebujemy Twojej zgody. Dzięki niej będziemy mogli dostosowywać nasze strony pod Twoje preferencje i potrzeby oraz emitować Ci reklamy dopasowane do Twoich zainteresowań i zachowań w Internecie. Twoja prywatność i bezpieczeństwo Twoich danych są dla nas niezwykle istotne – nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Pamiętaj, że Twoje dane są u nas bezpieczne, a udzieloną zgodę możesz wycofać w każdej chwili zgodnie z naszą Polityką Prywatności.

W JAKIM CELU PRZETWARZAMY TWOJE DANE?

Twoje dane (w tym pliki cookies) wykorzystujemy w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym do badania Twoich zainteresowań i dopasowania do nich reklam na innych stronach www.

KTO JEST ADMINISTRATOREM DANYCH?

Administratorem danych osobowych są Mazowieckie Media Sp. z o. o.

JAKIE MASZ PRAWA?

Możesz w każdej chwili:

Więcej informacji nt. Twoich danych i naszej troski o nie znajdziesz w Polityce Bezpieczeństwa.

Nie pokazuj więcej tej informacji

Piątek, 11 kwietnia 2025. Imieniny Filipa, Izoldy, Leona

Być Polakiem to wielka odpowiedzialność

2024-04-15 11:21:14 (ost. akt: 2024-04-15 11:29:18)

Autor zdjęcia: UM Mława

Podziel się:

W piątek 12 kwietnia 2024 r., w przeddzień Dnia Pamięci Zbrodni Katyńskiej, mławianie spotkali się na cmentarzu parafialnym, by upamiętnić ofiary sowieckiego totalitaryzmu. W uroczystości wzięli udział m.in. licznie przybyli uczniowie tutejszych szkół wraz z pocztami sztandarowymi oraz przedstawiciele służb mundurowych.

Po odegraniu i zaśpiewaniu przez uczestników uroczystości hymnu państwowego, historię wydarzeń sprzed 84 lat, określanych wspólnym mianem zbrodni katyńskiej, przybliżyła zgromadzonym przed pomnikiem Golgoty Wschodu Anna Welenc-Nawrocka z Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej. Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski.
– Żebyśmy mogli się szczycić tym że mamy godło, […] wiele tysięcy ludzi cierpiało; było katowanych, poniżanych, pogardzanych i zabijanych. Bo takie były decyzje najeźdźcy. […] Ci, którzy bronili nas, Polski, 17 września zostali pojmani, osadzeni w więzieniach: w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Ostaszkowie. To ponad 20 tysięcy Polaków różnych profesji; Polaków, którzy bronili Ojczyzny – mówił w swoim poruszającym wystąpieniu burmistrz, przywołując przerażającą historię zabijanych strzałem w tył głowy rodaków. – Proszę zrozumieć to, jaka to jest wielka waga i odpowiedzialność być Polakiem – nie tylko w czasach pokoju, ale i zagrożenia – zwracał się do zgromadzonych. Wszystkim przybyłym dziękował za obecność, szczególne słowa uznania kierując do licznie przybyłych uczniów mławskich szkół oraz ich opiekunów i dyrektorów placówek.
https://m.wm.pl/2024/04/orig/dsc05177-1132676.jpg
https://m.wm.pl/2024/04/orig/dsc05168-1132671.jpg
https://m.wm.pl/2024/04/orig/dsc05165-1132670.jpg
Biorące udział w uroczystości delegacje upamiętniły ofiary sowieckiego totalitaryzmu, składając kwiaty i zapalone znicze pod pomnikiem katyńskim.
https://m.wm.pl/2024/04/orig/dsc05217-1132668.jpg
KN / KSM

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB