Sobota, 4 maja 2024. Imieniny Floriana, Michała, Moniki

XI Mławskie Targi Pracy. Duże zainteresowanie służbą. Wasze pytania - nasze odpowiedzi

2024-04-06 08:00:00 (ost. akt: 2024-04-05 23:43:58)

Autor zdjęcia: KPP w Mławie

Podziel się:

XI Mławskie Targi Pracy były dla nas wyjątkową okazją do spotkania mieszkańców pow. mławskiego, którzy rozważają wstąpienie w szeregi policji. Odpowiedzieliśmy na wiele pytań dotyczących procesu rekrutacji, codziennej służby, możliwości rozwoju zawodowego. Wśród zainteresowanych było wiele kobiet. Nasi rozmówcy podkreślali, że o służbie myślą już od pewnego czasu. Oto podsumowanie Waszych pytań i naszych odpowiedzi.

- Czy dla kandydatów jest ograniczenie wiekowe, czy można zostać policjantem po 35 roku życia?
- Tak, nie ma ograniczeń wieku kandydata do służby w Policji.

- Mam wykształcenie średnie, czy to wystarczy by złożyć podanie o przyjęcie do służby?
- Tak, podstawowym wymogiem jest wykształcenie średnie.

- Kto może zostać policjantem, jakie są podstawowe kryteria?
- Służbę w policji może pełnić: obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, nieskazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe, posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować, dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

- Ile trwa szkoła policyjna?
- Kurs podstawowy trwa obecnie 6 miesięcy i jest zakończony egzaminem. Następnie policjant kierowany jest na tzw. adaptację zawodową w oddziałach prewencji.

- Gdzie odbywają się kursy podstawowe ?
- W jednym z kilku ośrodków szkoleniowych, na terenie kraju. Kursant może zatem zostac skierowany do Szkoły Policji w Pile, Słupsku, Katowicach, Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Akademii Policji w Szczytnie

- Czy można od razu pracować w wydziale kryminalnym?
- Każdy policjant zaczyna swoją drogę zawodową od podstaw, czyli od służby prewencyjnej.

- Czy w czasie wojny policjanci mają takie same zadania jak wojsko?
- Nasze zadania określa Ustawa o Policji. Policja jest formację służącą społeczeństwu i przeznaczoną do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego. W czasie wojny policja może być objęta militaryzacją, o której mowa w art. 600 Ustawy o obronie Ojczyzny.

- Ile zarabia młody policjant po kursie podstawowym „na rękę” ?
- Młody policjant otrzymuje uposażenie w wysokości 4 210 zł.

- Jak wygląda proces rekrutacji i gdzie złożyć dokumenty?
- Proces rekrutacji zaczyna się od złożenia niezbędnych dokumentów w Zespole Kadr i Szkolenia Komendy Powiatowej Policji w Mławie, ul. Sienkiewicza 2, gdzie nasi pracownicy odpowiedzą na pytania i pomogą w wypełnieniu dokumentów. Informacja pod numerem telefonu 47 703 62 12. W momencie złożenia dokumentów rozpoczyna się postępowanie kwalifikacyjne. A oto jego kolejne etapy – test wiedzy, test sprawności fizycznej, badanie psychologiczne, rozmowa kwalifikacyjna, komisja lekarska, ankieta bezpieczeństwa osobowego, lista kandydatów.

asp.szt. Anna Pawłowska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB