Drogi Czytelniku,

Cieszymy się, że odwiedzasz nasze serwisy internetowe. Nasz zespół redakcyjny cały czas pracuje nad tym, żeby móc dostarczać Ci jeszcze lepsze materiały dziennikarskie i oferować jeszcze lepsze usługi. Abyśmy mogli nadal to robić, potrzebujemy Twojej zgody. Dzięki niej będziemy mogli dostosowywać nasze strony pod Twoje preferencje i potrzeby oraz emitować Ci reklamy dopasowane do Twoich zainteresowań i zachowań w Internecie. Twoja prywatność i bezpieczeństwo Twoich danych są dla nas niezwykle istotne – nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Pamiętaj, że Twoje dane są u nas bezpieczne, a udzieloną zgodę możesz wycofać w każdej chwili zgodnie z naszą Polityką Prywatności.

W JAKIM CELU PRZETWARZAMY TWOJE DANE?

Twoje dane (w tym pliki cookies) wykorzystujemy w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym do badania Twoich zainteresowań i dopasowania do nich reklam na innych stronach www.

KTO JEST ADMINISTRATOREM DANYCH?

Administratorem danych osobowych są Mazowieckie Media Sp. z o. o.

JAKIE MASZ PRAWA?

Możesz w każdej chwili:

Więcej informacji nt. Twoich danych i naszej troski o nie znajdziesz w Polityce Bezpieczeństwa.

Nie pokazuj więcej tej informacji

Wtorek, 8 kwietnia 2025. Imieniny Amadeusza, Cezaryny, Juliany

Pamięci bohaterów insurekcji kościuszkowskiej

2024-03-25 18:46:24 (ost. akt: 2024-03-25 12:56:54)

Autor zdjęcia: UM Mława

Podziel się:

Tradycyjnym spotkaniem przy kopcu Kościuszki mławianie uczcili 230. rocznicę wybuchu insurekcji kościuszkowskiej. Nie zabrakło wzruszających przemówień, modlitwy i programu artystycznego przygotowanego przez uczniów. U stóp kopca złożono kwiaty i zapalone znicze.

Uroczystość poprowadziła Anna Welenc-Nawrocka z Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej, natomiast historię insurekcji i samego kopca przybliżyła zebranym Monika Brzozowska – nauczycielka w Zespole Placówek Oświatowych nr 2. O tym wyjątkowym miejscu pamięci mówił również w swoim wystąpieniu Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski. Przypomnijmy – kopiec Kościuszki w Mławie został usypany w 1917 roku, w setną rocznicę śmierci naczelnika powstania, z inicjatywy ówczesnego proboszcza wólczańskiej parafii ks. Ignacego Krajewskiego. Dwukrotnie był rewitalizowany: w 1984 r. staraniem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej i przy pomocy mławskich rzemieślników oraz w 2014 r. staraniem burmistrza Sławomira Kowalewskiego i Rady Miasta Mława.
https://m.wm.pl/2024/03/orig/dsc04475-1124613.jpg
– Ten kopiec skrywa coś wyjątkowego: ziemię z pól, na których walczył i przelewał krew nasz wyjątkowy rodak – przypomniał podczas piątkowej uroczystości burmistrz Sławomir Kowalewski. Dziękował osobom zaangażowanym w przygotowanie i przebieg spotkania oraz obecnym za pamięć o bohaterach. – To bardzo ważne, że spotykamy się, pamiętamy, wychodzimy w przestrzeń publiczną […]. Życzmy sobie głębokiej refleksji, życzmy sobie spokoju i pokoju – mówił burmistrz. Głos zabrała także Poseł na Sejm RP Anna Cicholska, a krótką modlitwę poprowadził Proboszcz Parafii pw. św. Jana Kantego w Mławie ks. kan. Roman Tomaszewski.
https://m.wm.pl/2024/03/orig/dsc04479-1124616.jpg
Ważnym punktem uroczystości był przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Mławie wzruszający program słowno-muzyczny poświęcony powstańcom kościuszkowskim. Spotkanie zwieńczyło złożenie przez delegacje kwiatów i zapalonych zniczy u stóp kopca.
https://m.wm.pl/2024/03/orig/dsc04500-1124619.jpg
Kolejnym elementem mławskich obchodów rocznicowych było seminarium „W 230. rocznicę powstania kościuszkowskiego” w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej.

KN / KSM

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB