Drogi Czytelniku,

Cieszymy się, że odwiedzasz nasze serwisy internetowe. Nasz zespół redakcyjny cały czas pracuje nad tym, żeby móc dostarczać Ci jeszcze lepsze materiały dziennikarskie i oferować jeszcze lepsze usługi. Abyśmy mogli nadal to robić, potrzebujemy Twojej zgody. Dzięki niej będziemy mogli dostosowywać nasze strony pod Twoje preferencje i potrzeby oraz emitować Ci reklamy dopasowane do Twoich zainteresowań i zachowań w Internecie. Twoja prywatność i bezpieczeństwo Twoich danych są dla nas niezwykle istotne – nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Pamiętaj, że Twoje dane są u nas bezpieczne, a udzieloną zgodę możesz wycofać w każdej chwili zgodnie z naszą Polityką Prywatności.

W JAKIM CELU PRZETWARZAMY TWOJE DANE?

Twoje dane (w tym pliki cookies) wykorzystujemy w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym do badania Twoich zainteresowań i dopasowania do nich reklam na innych stronach www.

KTO JEST ADMINISTRATOREM DANYCH?

Administratorem danych osobowych są Mazowieckie Media Sp. z o. o.

JAKIE MASZ PRAWA?

Możesz w każdej chwili:

Więcej informacji nt. Twoich danych i naszej troski o nie znajdziesz w Polityce Bezpieczeństwa.

Nie pokazuj więcej tej informacji

środa, 22 stycznia 2025. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Nie bądźmy obojętni. Zwierzęta też czują!

2024-01-13 08:30:00 (ost. akt: 2024-01-12 12:30:54)

Podziel się:

Czasami zdarza się, że idąc na zakupy, załatwiając codzienne sprawy na mieście czy po prostu spacerując, spotykamy na swojej drodze błąkające się albo ranne zwierzęta. Prawda jest taka, że niewiele z nas reaguje, w końcu może ktoś inny pomoże". Często ostatecznie nikt jednak nic z tym nie robi, a niewinne zwierzęta cierpią, będąc skazane same na siebie. Powody tego mogą być różne, a jednym z nich prawdopodobnie jest niewiedza. Właśnie dlatego, w tym artykule chcemy wytłumaczyć w jaki sposób i gdzie należy zgłaszać takie sytuacje, by stać się czyimś bohaterem!

Spotkane zwierzęta mogą być w różnych sytuacjach. Może gdzieś utknęły, nie mogą zejść z wysokości, a może po prostu idą ulicą. W pierwszej kolejności należy pamiętać o swoim własnym bezpieczeństwie. Nie możemy bezmyślnie zbliżać się do obcych zwierząt, mogą być chore albo agresywne. Trzeba robić to spokojnie, z rozwagą.

Następnie musimy ocenić sytuację. Sprawdź, czy zwierzę ma obrożę, tatuaż albo może inne oznaki tego, że ma właściciela. Jeżeli pozwalają Ci one skontaktować się z nim, wykorzystaj to. Zadzwoń lub wybierz się pod podany adres.

Jeżeli jednak nie jesteś w stanie pozyskać żadnych informacji na temat właściciela zwierzęcia, sprawa wygląda trochę inaczej. Zwróć uwagę, czy nie ma widocznych obrażeń oraz na to jak się zachowuje. Jeśli zwierzę posiada obrażenia i jesteś w stanie samodzielnie mu pomóc, np. przewieźć go gdzieś, zabierz go do kliniki weterynaryjnej. Jeżeli nie jesteś w stanie samodzielnie udzielić pomocy, należy skontaktować się z odpowiednimi służbami. Przykładowo, możesz poprosić o pomoc straż miejską (tel.: 986). Służby te zajmą się zwierzakiem.

Co robić natomiast, gdy zwierzę nie ma żadnych widocznych obrażeń? Sprawa jest dosyć prosta. Podobnie jak we wcześniej opisanym przypadku, możemy kontaktować się ze strażą miejską. Wtedy zwierzę zostanie zawiezione do najbliższego schroniska lub w razie potrzeby podjęte zostaną inne działania. Jeżeli jednak jesteśmy w stanie zająć się tym sami, samodzielnie możemy zawieść zwierzę do schroniska, gdzie na pewno otrzyma potrzebną pomoc.

Na Mazowszu jest wiele schronisk, do których można zgłaszać się w wymienionych wyżej sytuacjach. Poniżej znajduje się mapa, na której zaznaczone są owe schroniska.
https://m.wm.pl/2024/01/orig/mapa-schronisk-mazowsze-1090674.jpg
Artykuł został przygotowany przez harcerki z I PWKDW "Blind" z Hufca ZHP Mława w ramach tropu harcerskiego "Opieka nad lokalnymi zwierzętami".

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB